RWR89S16R9FRB12
Mfr.Part #
RWR89S16R9FRB12
Description
RES 16.9 OHM 3W 1% WW AXIAL
Size / Dimension :
0.187Diax0.560L 4.75mmx14.22mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Mount :
Through Hole
Resistance :
16.9Ohms
Power Rating :
3W
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Plating :
Lead, Tin
Failure Rate :
R (0.01%)
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Lead Length :
38.1mm
Power (Watts) :
3W
Length :
14.224mm
Temperature Coefficient :
±30ppm/°C
Package / Case :
Axial
Min Operating Temperature :
-65°C
Composition :
Wirewound
Radiation Hardening :
No
Packaging :
Bulk
Tolerance :
±1%
Max Operating Temperature :
250°C
Supplier Device Package :
Width :
4.75mm
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Published :
Max Power Dissipation :
3W
Diameter :
4.75mm
Datasheets
RWR89S16R9FRB12
Vishay / Dale RWR89S16R9FRB12
Through Hole 16.9Ohms, 3W, Wirewound,