RWR89S1600FRB12
Mfr.Part #
RWR89S1600FRB12
Description
RES 160 OHM 3W 1% WW AXIAL
Max Power Dissipation :
3W
Lead Length :
38.1mm
2
Radiation Hardening :
No
Power (Watts) :
3W
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Length :
14.224mm
Packaging :
Bulk
Supplier Device Package :
Resistance :
160Ohms
Width :
4.75mm
Max Operating Temperature :
250°C
Composition :
Wirewound
Min Operating Temperature :
-65°C
Contact Plating :
Lead, Tin
Power Rating :
3W
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mount :
Through Hole
Size / Dimension :
0.187Diax0.560L 4.75mmx14.22mm
Failure Rate :
R (0.01%)
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Diameter :
4.75mm
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Tolerance :
±1%
Factory Lead Time :
16 Weeks
Datasheets
RWR89S1600FRB12
Vishay / Dale RWR89S1600FRB12
Through Hole 160Ohms, 3W, Wirewound,