RWR89S15R0FPRSL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RWR89S15R0FPRSL
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 15 OHM 3W 1% WW AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Package / Case :
Axial
Temperature Coefficient :
±30ppm/°C
Power Rating :
3W
Failure Rate :
P (0.1%)
Composition :
Wirewound
Length :
14.224mm
Supplier Device Package :
Lead Length :
38.1mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Feature :
Military, Moisture Resistant
Number of Terminations :
2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.187Diax0.560L 4.75mmx14.22mm
Power (Watts) :
3W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±1%
Published :
Resistance :
15Ohms
Factory Lead Time :
24 Weeks
Lead Free :
Contains Lead
Width :
4.75mm
Max Power Dissipation :
3W
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR89S
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Datasheets
RWR89S15R0FPRSL
Vishay / Dale RWR89S15R0FPRSL
15Ohms, 3W, Wirewound,