RWR89S1581FSB12
Mfr.Part #
RWR89S1581FSB12
Description
RES 1.58K OHM 3W 1% WW AXIAL
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Width :
4.75mm
Max Operating Temperature :
250°C
Packaging :
Bulk
Power (Watts) :
3W
Failure Rate :
S (0.001%)
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.187Diax0.560L 4.75mmx14.22mm
Diameter :
4.75mm
Lead Length :
38.1mm
Power Rating :
3W
Resistance :
1.58kOhms
Max Power Dissipation :
3W
Package / Case :
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR89S
Min Operating Temperature :
-55°C
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Length :
14.224mm
Feature :
Military, Moisture Resistant
Datasheets
RWR89S1581FSB12
Vishay / Dale RWR89S1581FSB12
Through Hole 1.58kOhms, 3W, Wirewound,