RWR89S1501FSB12
Mfr.Part #
RWR89S1501FSB12
Description
RES 1.5K OHM 3W 1% WW AXIAL
Stock
197
In Stock :
197
Through Hole Resistors
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Bulk
Feature :
Military, Moisture Resistant
JESD-609 Code :
e0
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Package / Case :
Axial
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Max Power Dissipation :
3W
Failure Rate :
S (0.001%)
Tolerance :
±1%
Construction :
Tubular
Power Rating :
3W
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Lead Length :
38.1mm
Size / Dimension :
0.187Diax0.560L 4.75mmx14.22mm
Pbfree Code :
No
Resistance :
1.5kOhm
Wirewound
Contact Plating :
Lead, Tin
Diameter :
4.75mm
Rated Power Dissipation (P) :
3W
Mount :
Through Hole
Datasheets
RWR89S1501FSB12
Vishay / Dale RWR89S1501FSB12
Through Hole FIXED RESISTOR, 1.5kOhm, Wirewound,