RWR89S14R0FRB12
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RWR89S14R0FRB12
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 14 OHM 3W 1% WW AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Published :
Resistance :
14Ohms
Factory Lead Time :
16 Weeks
Number of Terminations :
2
Lead Length :
38.1mm
Length :
14.224mm
Power (Watts) :
3W
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Size / Dimension :
0.187Diax0.560L 4.75mmx14.22mm
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Max Operating Temperature :
250°C
Composition :
Wirewound
Feature :
Military, Moisture Resistant
Min Operating Temperature :
-55°C
Radiation Hardening :
No
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Package / Case :
Axial
Packaging :
Bulk
Lead Free :
Contains Lead
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Through Hole
Width :
4.75mm
Supplier Device Package :
Failure Rate :
R (0.01%)
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR89S
Tolerance :
±1%
Contact Plating :
Lead, Tin
Power Rating :
3W
Temperature Coefficient :
±30ppm/°C
Max Power Dissipation :
3W
Diameter :
4.75mm
Datasheets
RWR89S14R0FRB12
Vishay / Dale RWR89S14R0FRB12
Through Hole 14Ohms, 3W, Wirewound,