RWR89S1471FRB12
Mfr.Part #
RWR89S1471FRB12
Description
RES 1.47K OHM 3W 1% WW AXIAL
Stock
51
In Stock :
51
Military, MIL-PRF-39007, RWR89S
Pbfree Code :
No
Working Voltage :
66.4078V
JESD-609 Code :
e0
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Resistance :
1.47kOhm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Diameter :
4.75mm
Rated Power Dissipation (P) :
3W
Mount :
Through Hole
Tolerance :
±1%
Lead Length :
38.1mm
Power Rating :
3W
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Failure Rate :
R (0.01%)
Construction :
Tubular
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Max Power Dissipation :
3W
Packaging :
Bulk
Package / Case :
Axial
Published :
2013
Size / Dimension :
0.187Diax0.560L 4.75mmx14.22mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Plating :
Lead, Tin
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
16 Weeks
Datasheets
RWR89S1471FRB12
Vishay / Dale RWR89S1471FRB12
Through Hole FIXED RESISTOR, 1.47kOhm, Wirewound,