RWR89S1431FRRSL
Mfr.Part #
RWR89S1431FRRSL
Description
RES 1.43K OHM 3W 1% WW AXIAL
Through Hole Resistors
Pbfree Code :
No
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Failure Rate :
R (0.01%)
Military, MIL-PRF-39007, RWR89S
Surface Mount :
No
Lead Length :
38.1mm
Power Rating :
3W
Factory Lead Time :
11 Weeks
Package / Case :
Axial
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Construction :
Tubular
Packing Method :
TR
Working Voltage :
65.4981V
Lead Free :
Contains Lead
JESD-609 Code :
e0
Lead Diameter :
0.813 mm
Wirewound
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Size / Dimension :
0.187Diax0.560L 4.75mmx14.22mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±1%
Rated Power Dissipation (P) :
3W
Resistance :
1.43kOhm
Operating Temperature :
-55°C~250°C
ECCN Code :
EAR99
Max Power Dissipation :
3W
Datasheets
RWR89S1431FRRSL
Vishay / Dale RWR89S1431FRRSL
FIXED RESISTOR, 1.43kOhm, Wirewound,