RWR89S13R3FSS70
Mfr.Part #
RWR89S13R3FSS70
Description
RES 13.3 OHM 3W 1% WW AXIAL
Max Power Dissipation :
3W
Lead Length :
38.1mm
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR89S
Length :
14.224mm
Failure Rate :
S (0.001%)
Resistance :
13.3Ohms
Temperature Coefficient :
±30ppm/°C
Power Rating :
3W
Factory Lead Time :
29 Weeks
Width :
4.75mm
Feature :
Military, Moisture Resistant
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Supplier Device Package :
Diameter :
4.75mm
Size / Dimension :
0.187Diax0.560L 4.75mmx14.22mm
Max Operating Temperature :
250°C
Power (Watts) :
3W
Tolerance :
±1%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Min Operating Temperature :
-55°C
Datasheets
RWR89S13R3FSS70
Vishay / Dale RWR89S13R3FSS70
Through Hole 13.3Ohms, 3W, Wirewound,