RWR89S12R7FSS70
Mfr.Part #
RWR89S12R7FSS70
Description
RES 12.7 OHM 3W 1% WW AXIAL
Through Hole Resistors
Diameter :
4.75mm
Temperature Coefficient :
±30ppm/°C
Failure Rate :
S (0.001%)
Min Operating Temperature :
-65°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
Power (Watts) :
3W
Power Rating :
3W
Length :
14.224mm
Width :
4.75mm
Contact Plating :
Lead, Tin
Max Power Dissipation :
3W
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Lead Length :
38.1mm
Size / Dimension :
0.187Diax0.560L 4.75mmx14.22mm
Tolerance :
±1%
Feature :
Military, Moisture Resistant
Max Operating Temperature :
250°C
Resistance :
12.7Ohms
Mount :
Through Hole
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR89S
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Factory Lead Time :
29 Weeks
Datasheets
RWR89S12R7FSS70
Vishay / Dale RWR89S12R7FSS70
Through Hole 12.7Ohms, 3W, Wirewound,