RWR89S12R1FSB12
Mfr.Part #
RWR89S12R1FSB12
Description
RES 12.1 OHM 3W 1% WW AXIAL
Stock
196
In Stock :
196
Failure Rate :
S (0.001%)
Power Rating :
3W
Size / Dimension :
0.187Diax0.560L 4.75mmx14.22mm
Max Operating Temperature :
250°C
Factory Lead Time :
29 Weeks
Tolerance :
±1%
Resistance :
12.1Ohms
Temperature Coefficient :
±30ppm/°C
Max Power Dissipation :
3W
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR89S
Lead Length :
38.1mm
Termination :
Packaging :
Bulk
Length :
14.22mm
Width :
4.75mm
Feature :
Military, Moisture Resistant
Diameter :
4.75mm
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Power (Watts) :
3W
Published :
2015
Min Operating Temperature :
-55°C
Datasheets
RWR89S12R1FSB12
Vishay / Dale RWR89S12R1FSB12
Through Hole 12.1Ohms, 3W, Wirewound,