RWR89S1240FRRSL
Mfr.Part #
RWR89S1240FRRSL
Description
RES 124 OHM 3W 1% WW AXIAL
Power Rating :
3W
Resistance :
124Ohms
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Length :
14.224mm
Width :
4.75mm
Power (Watts) :
3W
Lead Length :
38.1mm
Factory Lead Time :
11 Weeks
Supplier Device Package :
Tolerance :
±1%
Failure Rate :
R (0.01%)
Size / Dimension :
0.187Diax0.560L 4.75mmx14.22mm
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Max Power Dissipation :
3W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
RWR89S1240FRRSL
Vishay / Dale RWR89S1240FRRSL
124Ohms, 3W, Wirewound,