RWR89S1201FRB12
Mfr.Part #
RWR89S1201FRB12
Description
RES 1.2K OHM 3W 1% WW AXIAL
Packaging :
Bulk
Failure Rate :
R (0.01%)
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Feature :
Military, Moisture Resistant
Min Operating Temperature :
-65°C
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Power (Watts) :
3W
Tolerance :
±1%
Width :
4.75mm
Power Rating :
3W
Length :
14.224mm
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR89S
Resistance :
1.2kOhms
Factory Lead Time :
16 Weeks
Max Power Dissipation :
3W
Lead Length :
38.1mm
Max Operating Temperature :
250°C
Radiation Hardening :
No
Diameter :
4.75mm
Size / Dimension :
0.187Diax0.560L 4.75mmx14.22mm
Datasheets
RWR89S1201FRB12
Vishay / Dale RWR89S1201FRB12
Through Hole 1.2kOhms, 3W, Wirewound,