RWR89S1101FSS73
Mfr.Part #
RWR89S1101FSS73
Description
RES 1.1K OHM 3W 1% WW AXIAL
Max Power Dissipation :
3W
Tolerance :
±1%
Radiation Hardening :
No
Diameter :
4.75mm
Length :
14.224mm
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR89S
Failure Rate :
S (0.001%)
Factory Lead Time :
29 Weeks
Resistance :
1.1kOhms
Feature :
Military, Moisture Resistant
Power Rating :
3W
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Min Operating Temperature :
-65°C
Size / Dimension :
0.187Diax0.560L 4.75mmx14.22mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Operating Temperature :
250°C
Lead Length :
38.1mm
Supplier Device Package :
Width :
4.75mm
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Power (Watts) :
3W
Datasheets
RWR89S1101FSS73
Vishay / Dale RWR89S1101FSS73
Through Hole 1.1kOhms, 3W, Wirewound,