RWR89S1101FMBSL
Mfr.Part #
RWR89S1101FMBSL
Description
RES 1.1K OHM 3W 1% WW AXIAL
Resistance :
1.1kOhms
Tolerance :
±1%
Max Power Dissipation :
3W
Width :
4.75mm
Published :
Size / Dimension :
0.187Diax0.560L 4.75mmx14.22mm
Failure Rate :
M (1%)
Feature :
Military, Moisture Resistant
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Power Rating :
3W
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR89S
Length :
14.224mm
Power (Watts) :
3W
Lead Length :
38.1mm
Factory Lead Time :
11 Weeks
Datasheets
RWR89S1101FMBSL
Vishay / Dale RWR89S1101FMBSL
1.1kOhms, 3W, Wirewound,