RWR89S10R5FSS73
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RWR89S10R5FSS73
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 10.5 OHM 3W 1% WW AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Power (Watts) :
3W
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Resistance :
10.5Ohms
Lead Length :
38.1mm
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Tolerance :
±1%
Package / Case :
Axial
Supplier Device Package :
Factory Lead Time :
29 Weeks
Lead Free :
Contains Lead
Contact Plating :
Lead, Tin
Composition :
Wirewound
Width :
4.75mm
Length :
14.224mm
Temperature Coefficient :
±30ppm/°C
Number of Terminations :
2
Feature :
Military, Moisture Resistant
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Power Dissipation :
3W
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR89S
Failure Rate :
S (0.001%)
Mount :
Through Hole
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Diameter :
4.75mm
Max Operating Temperature :
250°C
Size / Dimension :
0.187Diax0.560L 4.75mmx14.22mm
Published :
Power Rating :
3W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
RWR89S10R5FSS73
Vishay / Dale RWR89S10R5FSS73
Through Hole 10.5Ohms, 3W, Wirewound,