RWR89S10R0BSRSL
Mfr.Part #
RWR89S10R0BSRSL
Description
RES 10 OHM 3W 0.1% WW AXIAL
Tolerance :
±0.1%
Size / Dimension :
0.187Diax0.560L 4.75mmx14.22mm
Max Power Dissipation :
3W
Power (Watts) :
3W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Resistance :
10Ohms
Lead Length :
38.1mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Min Operating Temperature :
-55°C
Published :
Factory Lead Time :
15 Weeks
Feature :
Military, Moisture Resistant
Max Operating Temperature :
250°C
Failure Rate :
S (0.001%)
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Length :
14.224mm
Power Rating :
3W
Width :
4.75mm
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR89S
Datasheets
RWR89S10R0BSRSL
Vishay / Dale RWR89S10R0BSRSL
10Ohms, 3W, Wirewound,