RWR89S10R0BRRSL
Mfr.Part #
RWR89S10R0BRRSL
Description
RES 10 OHM 3W 0.1% WW AXIAL
Feature :
Military, Moisture Resistant
Width :
4.75mm
Published :
Min Operating Temperature :
-55°C
Power (Watts) :
3W
Length :
14.224mm
Power Rating :
3W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Failure Rate :
R (0.01%)
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Lead Length :
38.1mm
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR89S
Max Power Dissipation :
3W
Factory Lead Time :
15 Weeks
Max Operating Temperature :
250°C
Tolerance :
±0.1%
Resistance :
10Ohms
Size / Dimension :
0.187Diax0.560L 4.75mmx14.22mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Datasheets
RWR89S10R0BRRSL
Vishay / Dale RWR89S10R0BRRSL
10Ohms, 3W, Wirewound,