RWR89S1071DSB12
Mfr.Part #
RWR89S1071DSB12
Description
RES 1.07K OHM 3W 0.5% WW AXIAL
Axial
ECCN Code :
EAR99
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Diameter :
4.75mm
Radiation Hardening :
No
Factory Lead Time :
15 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Tolerance :
±0.5%
Composition :
Wirewound
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Failure Rate :
S (0.001%)
Packaging :
Bulk
Pbfree Code :
No
Construction :
Tubular
Feature :
Military, Moisture Resistant
JESD-609 Code :
e0
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mount :
Through Hole
Number of Terminations :
2
Contact Plating :
Lead, Tin
Published :
Rated Power Dissipation (P) :
3W
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR89S
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Resistance :
1.07kOhm
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Max Power Dissipation :
3W
Power Rating :
3W
Working Voltage :
56.6569V
Lead Length :
38.1mm
Size / Dimension :
0.187Diax0.560L 4.75mmx14.22mm
Datasheets
RWR89S1071DSB12
Vishay / Dale RWR89S1071DSB12
Through Hole FIXED RESISTOR, 1.07kOhm, Wirewound,