RWR89S1011FRRSL
Mfr.Part #
RWR89S1011FRRSL
Description
RES 1.01K OHM 1% 3W AXIAL
Length :
14.224mm
Tolerance :
±1%
Factory Lead Time :
11 Weeks
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR89S
Width :
4.75mm
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Power (Watts) :
3W
Resistance :
1.01kOhms
Failure Rate :
R (0.01%)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lead Length :
38.1mm
Feature :
Military, Moisture Resistant
Size / Dimension :
0.187Diax0.560L 4.75mmx14.22mm
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Power Rating :
3W
Max Power Dissipation :
3W
Datasheets
RWR89S1011FRRSL
Vishay / Dale RWR89S1011FRRSL
1.01kOhms, 3W, Wirewound,