RWR89NR768FRBSL
Mfr.Part #
RWR89NR768FRBSL
Description
RES 0.768 OHM 3W 1% WW AXIAL
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR89N
Tolerance :
±1%
Max Power Dissipation :
3W
Feature :
Military, Moisture Resistant, Non-Inductive
Width :
4.75mm
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Size / Dimension :
0.187Diax0.560L 4.75mmx14.22mm
Lead Length :
38.1mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Power (Watts) :
3W
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
Resistance :
768mOhms
Factory Lead Time :
29 Weeks
Max Operating Temperature :
250°C
Package / Case :
Length :
14.224mm
Power Rating :
3W
Failure Rate :
R (0.01%)
Datasheets
RWR89NR768FRBSL
Vishay / Dale RWR89NR768FRBSL
768mOhms, 3W, Wirewound,