RWR89NR750FSBSL
Mfr.Part #
RWR89NR750FSBSL
Description
RES 0.75 OHM 3W 1% WW AXIAL
Max Power Dissipation :
3W
Max Operating Temperature :
250°C
Width :
4.75mm
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Failure Rate :
S (0.001%)
Lead Length :
38.1mm
Tolerance :
±1%
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
Power Rating :
3W
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR89N
Length :
14.224mm
Resistance :
750mOhms
Supplier Device Package :
Power (Watts) :
3W
Feature :
Military, Moisture Resistant, Non-Inductive
Factory Lead Time :
29 Weeks
Min Operating Temperature :
-55°C
Size / Dimension :
0.187Diax0.560L 4.75mmx14.22mm
Published :
Datasheets
RWR89NR750FSBSL
Vishay / Dale RWR89NR750FSBSL
750mOhms, 3W, Wirewound,