RWR89NR698BRRSL
Mfr.Part #
RWR89NR698BRRSL
Description
RES 0.698 OHM 3W 0.1% WW AXIAL
Power Rating :
3W
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
Size / Dimension :
0.187Diax0.560L 4.75mmx14.22mm
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Failure Rate :
R (0.01%)
Tolerance :
±0.1%
Lead Length :
38.1mm
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR89N
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Factory Lead Time :
16 Weeks
Power (Watts) :
3W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Min Operating Temperature :
-55°C
Resistance :
698mOhms
Max Operating Temperature :
250°C
Width :
4.75mm
Length :
14.224mm
Max Power Dissipation :
3W
Feature :
Military, Moisture Resistant, Non-Inductive
Datasheets
RWR89NR698BRRSL
Vishay / Dale RWR89NR698BRRSL
698mOhms, 3W, Wirewound,