RWR89NR357FSB12
Mfr.Part #
RWR89NR357FSB12
Description
RES 0.357 OHM 3W 1% WW AXIAL
Failure Rate :
S (0.001%)
Temperature Coefficient :
±650ppm/°C
Resistance :
357mOhms
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Contact Plating :
Lead, Tin
Feature :
Military, Moisture Resistant, Non-Inductive
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR89N
Tolerance :
±1%
Supplier Device Package :
Size / Dimension :
0.187Diax0.560L 4.75mmx14.22mm
Lead Length :
38.1mm
Length :
14.224mm
Factory Lead Time :
29 Weeks
1 (Unlimited)
Max Operating Temperature :
250°C
Diameter :
4.75mm
Packaging :
Bulk
Max Power Dissipation :
3W
Min Operating Temperature :
-55°C
Mount :
Through Hole
Power (Watts) :
3W
Radiation Hardening :
No
Power Rating :
3W
Width :
4.75mm
Datasheets
RWR89NR357FSB12
Vishay / Dale RWR89NR357FSB12
Through Hole 357mOhms, 3W, Wirewound,