RWR89NR249FSB12
Mfr.Part #
RWR89NR249FSB12
Description
RES 0.249 OHM 1% 3W AXIAL
Through Hole Resistors
Contact Plating :
Lead, Tin
Power (Watts) :
3W
Radiation Hardening :
No
Resistance :
249mOhms
Max Power Dissipation :
3W
Termination :
Axial
Lead Length :
38.1mm
Temperature Coefficient :
±650ppm/°C
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR89N
Max Operating Temperature :
250°C
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Package / Case :
Published :
Mount :
Through Hole
Diameter :
4.75mm
Feature :
Military, Moisture Resistant, Non-Inductive
Length :
14.22mm
Size / Dimension :
0.187Diax0.560L 4.75mmx14.22mm
Power Rating :
3W
Supplier Device Package :
Tolerance :
±1%
Width :
4.75mm
Failure Rate :
S (0.001%)
Factory Lead Time :
29 Weeks
Min Operating Temperature :
-55°C
Datasheets
RWR89NR249FSB12
Vishay / Dale RWR89NR249FSB12
Through Hole 249mOhms, 3W, Wirewound,