RWR89NR237FRB12
Mfr.Part #
RWR89NR237FRB12
Description
RES 0.237 OHM 3W 1% WW AXIAL
Axial
Diameter :
4.75mm
Failure Rate :
R (0.01%)
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Width :
4.75mm
Power Rating :
3W
Supplier Device Package :
Mount :
Through Hole
Resistance :
237mOhms
Max Power Dissipation :
3W
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
±1%
Lead Length :
38.1mm
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR89N
Feature :
Military, Moisture Resistant, Non-Inductive
Max Operating Temperature :
250°C
Published :
Temperature Coefficient :
±650ppm/°C
Size / Dimension :
0.187Diax0.560L 4.75mmx14.22mm
Min Operating Temperature :
-65°C
Factory Lead Time :
29 Weeks
Power (Watts) :
3W
Length :
14.224mm
Contact Plating :
Lead, Tin
Datasheets
RWR89NR237FRB12
Vishay / Dale RWR89NR237FRB12
Through Hole 237mOhms, 3W, Wirewound,