RWR89NR178FRB12
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RWR89NR178FRB12
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 0.178 OHM 3W 1% WW AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR89N
Power (Watts) :
3W
Contact Plating :
Lead, Tin
Number of Terminations :
2
Supplier Device Package :
Axial
Max Power Dissipation :
3W
Length :
14.224mm
Resistance :
178mOhms
Composition :
Wirewound
Published :
Min Operating Temperature :
-65°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
Military, Moisture Resistant, Non-Inductive
Max Operating Temperature :
250°C
Lead Free :
Contains Lead
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Size / Dimension :
0.187Diax0.560L 4.75mmx14.22mm
Power Rating :
3W
Radiation Hardening :
No
Diameter :
4.75mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Temperature Coefficient :
±650ppm/°C
Package / Case :
Failure Rate :
R (0.01%)
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
29 Weeks
Mount :
Through Hole
Width :
4.75mm
Lead Length :
38.1mm
Tolerance :
±1%
Datasheets
RWR89NR178FRB12
Vishay / Dale RWR89NR178FRB12
Through Hole 178mOhms, 3W, Wirewound,