RWR89NR133FRS73
Mfr.Part #
RWR89NR133FRS73
Description
RES 0.133 OHM 3W 1% WW AXIAL
Length :
14.224mm
Power Rating :
3W
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Width :
4.75mm
Contact Plating :
Lead, Tin
Max Operating Temperature :
250°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
Axial
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Mount :
Through Hole
Diameter :
4.75mm
Max Power Dissipation :
3W
Lead Length :
38.1mm
Published :
Temperature Coefficient :
±650ppm/°C
Number of Terminations :
2
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.187Diax0.560L 4.75mmx14.22mm
Failure Rate :
R (0.01%)
Factory Lead Time :
29 Weeks
Min Operating Temperature :
-65°C
Power (Watts) :
3W
Resistance :
133mOhms
Datasheets
RWR89NR133FRS73
Vishay / Dale RWR89NR133FRS73
Through Hole 133mOhms, 3W, Wirewound,