RWR89N7R77DRS73
Mfr.Part #
RWR89N7R77DRS73
Description
RES 7.77 OHM 3W 0.5% WW AXIAL
Non-RoHS Compliant
Contact Plating :
Lead, Tin
Width :
4.75mm
Power Rating :
3W
Max Power Dissipation :
3W
Published :
Resistance :
7.77Ohms
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR89N
Size / Dimension :
0.187Diax0.560L 4.75mmx14.22mm
Diameter :
4.75mm
Failure Rate :
R (0.01%)
Package / Case :
Min Operating Temperature :
-65°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±0.5%
Factory Lead Time :
15 Weeks
Feature :
Military, Moisture Resistant, Non-Inductive
Max Operating Temperature :
250°C
Mount :
Through Hole
Lead Length :
38.1mm
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Power (Watts) :
3W
Length :
14.224mm
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Datasheets
RWR89N7R77DRS73
Vishay / Dale RWR89N7R77DRS73
Through Hole 7.77Ohms, 3W, Wirewound,