RWR89N6R04BSB12
Mfr.Part #
RWR89N6R04BSB12
Description
RES 6.04 OHM 3W 0.1% WW AXIAL
Min Operating Temperature :
-55°C
Package / Case :
Resistance :
6.04Ohms
Failure Rate :
S (0.001%)
Diameter :
4.75mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Width :
4.75mm
Power (Watts) :
3W
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Lead Length :
38.1mm
Max Operating Temperature :
250°C
Packaging :
Bulk
Tolerance :
±0.1%
Size / Dimension :
0.187Diax0.560L 4.75mmx14.22mm
Length :
14.224mm
Factory Lead Time :
16 Weeks
Contact Plating :
Lead, Tin
Power Rating :
3W
Mount :
Through Hole
Max Power Dissipation :
3W
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Datasheets
RWR89N6R04BSB12
Vishay / Dale RWR89N6R04BSB12
Through Hole 6.04Ohms, 3W, Wirewound,