RWR89N5R60FSBSL
Mfr.Part #
RWR89N5R60FSBSL
Description
RES 5.6 OHM 3W 1% WW AXIAL
Tolerance :
±1%
Width :
4.75mm
Packaging :
Bulk
Size / Dimension :
0.187Diax0.560L 4.75mmx14.22mm
Lead Free :
Contains Lead
Max Operating Temperature :
250°C
Resistance :
5.6Ohms
Failure Rate :
S (0.001%)
Factory Lead Time :
29 Weeks
Min Operating Temperature :
-55°C
Length :
14.224mm
Power (Watts) :
3W
Published :
Power Rating :
3W
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Max Power Dissipation :
3W
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Lead Length :
38.1mm
Datasheets
RWR89N5R60FSBSL
Vishay / Dale RWR89N5R60FSBSL
5.6Ohms, 3W, Wirewound,