RWR89N5R11FSB12
Mfr.Part #
RWR89N5R11FSB12
Description
RES 5.11 OHM 3W 1% WW AXIAL
Min Operating Temperature :
-65°C
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Failure Rate :
S (0.001%)
Resistance :
5.11Ohms
Contact Plating :
Lead, Tin
Diameter :
4.75mm
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.187Diax0.560L 4.75mmx14.22mm
Max Operating Temperature :
250°C
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Width :
4.75mm
Power (Watts) :
3W
Max Power Dissipation :
3W
Power Rating :
3W
Supplier Device Package :
Axial
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Mount :
Through Hole
Packaging :
Bulk
Lead Length :
38.1mm
Length :
14.224mm
Datasheets
RWR89N5R11FSB12
Vishay / Dale RWR89N5R11FSB12
Through Hole 5.11Ohms, 3W, Wirewound,