RWR89N59R0FSBSL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RWR89N59R0FSBSL
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 59 OHM 3W 1% WW AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Power (Watts) :
3W
Composition :
Wirewound
Factory Lead Time :
29 Weeks
Power Rating :
3W
Feature :
Military, Moisture Resistant, Non-Inductive
Tolerance :
±1%
Width :
4.75mm
Number of Terminations :
2
Published :
Max Power Dissipation :
3W
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR89N
Supplier Device Package :
Axial
Lead Length :
38.1mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Lead Free :
Contains Lead
Min Operating Temperature :
-55°C
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Failure Rate :
S (0.001%)
Max Operating Temperature :
250°C
Resistance :
59Ohms
Length :
14.224mm
Size / Dimension :
0.187Diax0.560L 4.75mmx14.22mm
Packaging :
Bulk
Package / Case :
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Datasheets
RWR89N59R0FSBSL
Vishay / Dale RWR89N59R0FSBSL
59Ohms, 3W, Wirewound,