RWR89N59R0BSRSL
Mfr.Part #
RWR89N59R0BSRSL
Description
RES 59 OHM 3W 0.1% WW AXIAL
Length :
14.224mm
Size / Dimension :
0.187Diax0.560L 4.75mmx14.22mm
Lead Length :
38.1mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Operating Temperature :
250°C
Max Power Dissipation :
3W
Width :
4.75mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Failure Rate :
S (0.001%)
Package / Case :
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Factory Lead Time :
15 Weeks
Power Rating :
3W
Power (Watts) :
3W
Resistance :
59Ohms
Tolerance :
±0.1%
Datasheets
RWR89N59R0BSRSL
Vishay / Dale RWR89N59R0BSRSL
59Ohms, 3W, Wirewound,