RWR89N5620FRRSL
Mfr.Part #
RWR89N5620FRRSL
Description
RES 562 OHM 3W 1% WW AXIAL
Length :
14.224mm
Power (Watts) :
3W
Power Rating :
3W
Width :
4.75mm
Lead Length :
38.1mm
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Size / Dimension :
0.187Diax0.560L 4.75mmx14.22mm
Max Power Dissipation :
3W
Resistance :
562Ohms
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Tolerance :
±1%
Failure Rate :
R (0.01%)
Datasheets
RWR89N5620FRRSL
Vishay / Dale RWR89N5620FRRSL
562Ohms, 3W, Wirewound,