RWR89N54R9FRBSL
Mfr.Part #
RWR89N54R9FRBSL
Description
RES 54.9 OHM 3W 1% WW AXIAL
Lead Length :
38.1mm
Failure Rate :
R (0.01%)
Tolerance :
±1%
Power (Watts) :
3W
Power Rating :
3W
Max Power Dissipation :
3W
Published :
Length :
14.224mm
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Resistance :
54.9Ohms
Size / Dimension :
0.187Diax0.560L 4.75mmx14.22mm
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Width :
4.75mm
Packaging :
Bulk
Datasheets
RWR89N54R9FRBSL
Vishay / Dale RWR89N54R9FRBSL
54.9Ohms, 3W, Wirewound,