RWR89N51R1FSS73
Mfr.Part #
RWR89N51R1FSS73
Description
RES 51.1 OHM 3W 1% WW AXIAL
Max Operating Temperature :
250°C
Power (Watts) :
3W
Min Operating Temperature :
-65°C
Failure Rate :
S (0.001%)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mount :
Through Hole
Size / Dimension :
0.187Diax0.560L 4.75mmx14.22mm
1 (Unlimited)
Diameter :
4.75mm
Published :
Lead Length :
38.1mm
Max Power Dissipation :
3W
Width :
4.75mm
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Resistance :
51.1Ohms
Length :
14.224mm
Power Rating :
3W
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Radiation Hardening :
No
Contact Plating :
Lead, Tin
Datasheets
RWR89N51R1FSS73
Vishay / Dale RWR89N51R1FSS73
Through Hole 51.1Ohms, 3W, Wirewound,