RWR89N4R02BSBSL
Mfr.Part #
RWR89N4R02BSBSL
Description
RES 4.02 OHM 3W 0.1% WW AXIAL
Through Hole Resistors
Height - Seated (Max) :
Packaging :
Reel
Power (Watts) :
3W
Series :
GWCR
Product Category :
Thick Film Resistors - SMD
Technology :
Thick Film
Composition :
Wirewound
RoHS :
Details
Other Names :
RWR89N4R02BSBSL-MIL
Tolerance :
±0.1%
Brand :
Welwyn Components / TT Electronics
Features :
Military, Moisture Resistant, Non-Inductive
Subcategory :
Resistors
Operating Temperature :
-55°C ~ 250°C
Mounting Style :
PCB Mount
Resistance :
4.02 Ohms
Size / Dimension :
0.187 Dia x 0.560 L (4.75mm x 14.22mm)
Product Type :
Thick Film Resistors
Package / Case :
TT Electronics
Failure Rate :
S (0.001%)
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Datasheets
RWR89N4R02BSBSL
Vishay / Dale RWR89N4R02BSBSL
4.02 Ohms, 3W, Wirewound,