RWR89N49R9FRS73
Mfr.Part #
RWR89N49R9FRS73
Description
RES 49.9 OHM 3W 1% WW AXIAL
Lead Length :
38.1mm
Power (Watts) :
3W
Power Rating :
3W
Failure Rate :
R (0.01%)
Radiation Hardening :
No
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Size / Dimension :
0.187Diax0.560L 4.75mmx14.22mm
Length :
14.224mm
Max Power Dissipation :
3W
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Diameter :
4.75mm
Published :
Mount :
Through Hole
Non-RoHS Compliant
Min Operating Temperature :
-65°C
Contact Plating :
Lead, Tin
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Width :
4.75mm
Resistance :
49.9Ohms
Factory Lead Time :
29 Weeks
Max Operating Temperature :
250°C
Datasheets
RWR89N49R9FRS73
Vishay / Dale RWR89N49R9FRS73
Through Hole 49.9Ohms, 3W, Wirewound,