RWR89N4700FRS73
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RWR89N4700FRS73
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 470 OHM 3W 1% WW AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Lead Length :
38.1mm
Mount :
Through Hole
Package / Case :
Axial
Contact Plating :
Lead, Tin
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR89N
Min Operating Temperature :
-65°C
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Diameter :
4.75mm
Size / Dimension :
0.187Diax0.560L 4.75mmx14.22mm
Published :
Tolerance :
±1%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Failure Rate :
R (0.01%)
Feature :
Military, Moisture Resistant, Non-Inductive
Max Operating Temperature :
250°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Width :
4.75mm
Power Rating :
3W
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
2
Resistance :
470Ohms
Supplier Device Package :
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Max Power Dissipation :
3W
Length :
14.224mm
Lead Free :
Contains Lead
Power (Watts) :
3W
Factory Lead Time :
29 Weeks
Composition :
Wirewound
Radiation Hardening :
No
Datasheets
RWR89N4700FRS73
Vishay / Dale RWR89N4700FRS73
Through Hole 470Ohms, 3W, Wirewound,