RWR89N43R2FRS73
Mfr.Part #
RWR89N43R2FRS73
Description
RES 43.2 OHM 3W 1% WW AXIAL
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Contact Plating :
Lead, Tin
Power Rating :
3W
Lead Free :
Contains Lead
Max Operating Temperature :
250°C
Resistance :
43.2Ohms
Diameter :
4.75mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Min Operating Temperature :
-65°C
Max Power Dissipation :
3W
Lead Length :
38.1mm
Power (Watts) :
3W
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Failure Rate :
R (0.01%)
Size / Dimension :
0.187Diax0.560L 4.75mmx14.22mm
Mount :
Through Hole
Width :
4.75mm
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
±1%
Length :
14.224mm
Datasheets
RWR89N43R2FRS73
Vishay / Dale RWR89N43R2FRS73
Through Hole 43.2Ohms, 3W, Wirewound,