RWR89N2R26FSBSL
Mfr.Part #
RWR89N2R26FSBSL
Description
RES 2.26 OHM 3W 1% WW AXIAL
Through Hole Resistors
Termination :
Width :
4.75mm
Max Power Dissipation :
3W
Tolerance :
±1%
Failure Rate :
S (0.001%)
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Power (Watts) :
3W
Length :
14.224mm
Non-RoHS Compliant
Min Operating Temperature :
-55°C
Size / Dimension :
0.187Diax0.560L 4.75mmx14.22mm
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Max Operating Temperature :
250°C
Resistance :
2.26Ohms
Power Rating :
3W
Lead Length :
38.1mm
Package / Case :
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Datasheets
RWR89N2R26FSBSL
Vishay / Dale RWR89N2R26FSBSL
2.26Ohms, 3W, Wirewound,