RWR89N27R4FRB12
Mfr.Part #
RWR89N27R4FRB12
Description
RES 27.4 OHM 3W 1% WW AXIAL
Contact Plating :
Lead, Tin
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.187Diax0.560L 4.75mmx14.22mm
Temperature Coefficient :
±30ppm/°C
Power Rating :
3W
Width :
4.75mm
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Length :
14.224mm
Diameter :
4.75mm
Max Operating Temperature :
250°C
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Failure Rate :
R (0.01%)
Axial
Radiation Hardening :
No
Resistance :
27.4Ohms
Packaging :
Bulk
Mount :
Through Hole
Lead Length :
38.1mm
Max Power Dissipation :
3W
Power (Watts) :
3W
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Min Operating Temperature :
-65°C
Datasheets
RWR89N27R4FRB12
Vishay / Dale RWR89N27R4FRB12
Through Hole 27.4Ohms, 3W, Wirewound,