RWR89N2100FRS70
Mfr.Part #
RWR89N2100FRS70
Description
RES 210 OHM 3W 1% WW AXIAL
Resistance :
210Ohms
Lead Length :
38.1mm
Max Power Dissipation :
3W
Failure Rate :
R (0.01%)
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.187Diax0.560L 4.75mmx14.22mm
Min Operating Temperature :
-65°C
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Power Rating :
3W
Width :
4.75mm
Lead Free :
Contains Lead
Max Operating Temperature :
250°C
Package / Case :
Radiation Hardening :
No
Power (Watts) :
3W
Diameter :
4.75mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Contact Plating :
Lead, Tin
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Length :
14.224mm
Mount :
Through Hole
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Datasheets
RWR89N2100FRS70
Vishay / Dale RWR89N2100FRS70
Through Hole 210Ohms, 3W, Wirewound,