RWR89N2051FRBSL
Mfr.Part #
RWR89N2051FRBSL
Description
RES 2.05K OHM 3W 1% WW AXIAL
Max Power Dissipation :
3W
Lead Length :
38.1mm
Failure Rate :
R (0.01%)
Temperature Coefficient :
±20ppm/°C
Width :
4.75mm
Length :
14.224mm
Factory Lead Time :
18 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Power (Watts) :
3W
Published :
Tolerance :
±1%
Power Rating :
3W
Package / Case :
Resistance :
2.05kOhms
Size / Dimension :
0.187Diax0.560L 4.75mmx14.22mm
Datasheets
RWR89N2051FRBSL
Vishay / Dale RWR89N2051FRBSL
2.05kOhms, 3W, Wirewound,