RWR89N1R53FSB12
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RWR89N1R53FSB12
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 1.53 OHM 3W 1% WW AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Diameter :
4.75mm
Length :
14.22mm
Composition :
Wirewound
Power Rating :
3W
Series :
Military, MIL-PRF-39007, RWR89N
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Supplier Device Package :
Axial
Max Power Dissipation :
3W
Feature :
Military, Moisture Resistant, Non-Inductive
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Max Operating Temperature :
250°C
Lead Free :
Contains Lead
Number of Terminations :
2
Lead Length :
38.1mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Mount :
Through Hole
Termination :
Factory Lead Time :
29 Weeks
Size / Dimension :
0.187Diax0.560L 4.75mmx14.22mm
Width :
4.75mm
Package / Case :
Min Operating Temperature :
-55°C
Tolerance :
±1%
Failure Rate :
S (0.001%)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Packaging :
Bulk
Resistance :
1.53Ohms
Power (Watts) :
3W
Contact Plating :
Lead, Tin
Datasheets
RWR89N1R53FSB12
Vishay / Dale RWR89N1R53FSB12
Through Hole 1.53Ohms, 3W, Wirewound,