RWR89N1R50DRB12
Mfr.Part #
RWR89N1R50DRB12
Description
RES 1.5 OHM 3W 0.5% WW AXIAL
Through Hole Resistors
Min Operating Temperature :
-55°C
Published :
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Factory Lead Time :
15 Weeks
Lead Length :
38.1mm
Resistance :
1.5Ohms
Contact Plating :
Lead, Tin
Max Operating Temperature :
250°C
Failure Rate :
R (0.01%)
Package / Case :
Diameter :
4.75mm
Tolerance :
±0.5%
Mount :
Through Hole
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Length :
14.224mm
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Width :
4.75mm
Power Rating :
3W
Max Power Dissipation :
3W
Power (Watts) :
3W
Size / Dimension :
0.187Diax0.560L 4.75mmx14.22mm
Datasheets
RWR89N1R50DRB12
Vishay / Dale RWR89N1R50DRB12
Through Hole 1.5Ohms, 3W, Wirewound,