RWR89N1R32DRB12
Mfr.Part #
RWR89N1R32DRB12
Description
RES 1.32 OHM 3W 0.5% WW AXIAL
Resistance :
1.32Ohm
Max Power Dissipation :
3W
Military Standard :
MIL-PRF-39007
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Rated Power Dissipation (P) :
3W
Working Voltage :
1.99V
Feature :
Military, Moisture Resistant, Non-Inductive
Mount :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C~250°C
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±0.5%
Size / Dimension :
0.187Diax0.560L 4.75mmx14.22mm
Power Rating :
3W
Failure Rate :
R (0.01%)
Contact Plating :
Lead, Tin
Radiation Hardening :
No
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e0
Diameter :
4.75mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Construction :
Tubular
Pbfree Code :
No
Contains Lead
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn60Pb40)
Lead Length :
38.1mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Datasheets
RWR89N1R32DRB12
Vishay / Dale RWR89N1R32DRB12
Through Hole FIXED RESISTOR, 1.32Ohm, Wirewound,