RWR89N1R00FSS70
Mfr.Part #
RWR89N1R00FSS70
Description
RES 1 OHM 1% 3W AXIAL
Power Rating :
3W
Radiation Hardening :
No
Composition :
Wirewound
Diameter :
4.75mm
Tolerance :
±1%
Feature :
Military, Moisture Resistant, Non-Inductive
Mount :
Through Hole
Min Operating Temperature :
-65°C
Failure Rate :
S (0.001%)
Contact Plating :
Lead, Tin
Size / Dimension :
0.187Diax0.560L 4.75mmx14.22mm
Resistance :
1Ohms
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Length :
14.224mm
Width :
4.75mm
Lead Length :
38.1mm
Power (Watts) :
3W
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Military Standard :
MIL-PRF-39007
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
Max Operating Temperature :
250°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Power Dissipation :
3W
Datasheets
RWR89N1R00FSS70
Vishay / Dale RWR89N1R00FSS70
Through Hole 1Ohms, 3W, Wirewound,