RWR89N1R00BSBSL
Mfr.Part #
RWR89N1R00BSBSL
Description
RES 1 OHM 3W 0.1% WW AXIAL
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
16 Weeks
Resistance :
1Ohms
Max Power Dissipation :
3W
Tolerance :
±0.1%
Failure Rate :
S (0.001%)
Length :
14.224mm
Width :
4.75mm
Lead Length :
38.1mm
Power (Watts) :
3W
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
Size / Dimension :
0.187Diax0.560L 4.75mmx14.22mm
Operating Temperature :
-55°C~250°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Operating Temperature :
250°C
Power Rating :
3W
Datasheets
RWR89N1R00BSBSL
Vishay / Dale RWR89N1R00BSBSL
1Ohms, 3W, Wirewound,